Manga Miauti

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Manga Miauti
Manga Miauti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Hyellow there ^-^

+2
Miauti
MíngYì
6 participanți
In jos
MíngYì
MíngYì
Membru N - I
Inscris : 25/04/2021
Nr. Mesaje : 1

Hyellow there ^-^ Empty Hyellow there ^-^

25.04.21 12:59
Reputaţie mesaje: 100% (2 voturi)
Buna tuturor! Eu sunt Alexandra (Ale), am 19 ani și este prima dată când mă înscriu pe un forum:)) de aceea sper să cunosc lume nouă, pasionată si dornică de comunicare, iar eu la rându-mi o să încerc să fiu pe cât de activă pot (deși se apropie niste examene destul de importante, de aceea nu promit nimic, dar pentru micile momente de escape din lumea asta, sper să ne regăsim!)
Cum am ajuns aici? Long story short, după vreo 3 ani, cam asa, mi-a revenit pasiunea pentru anime uri și problema mea este că nu am persoane în jurul meu cu care să pot comunica despre astaaa și deci mă simteam singură😂 așa că hai google, imi poti oferi niste deschideri în lumea otaku? Categoric, iar prima aparitie a fost pe tpu. Acolo am vazut raspunsul la o intrebare asemănătoare cu a mea, in care era atasat acest site, forum și  am zis "de ce nu".
Primul anime peste care am dat în viața asta a fost naruto, pe timpurile copilăriei mele, dar care nu avea o consistență la tv, imi aduc aminte doar de certurile dintre naruto si sasuke, apoi sakura si ino si toate acele probe ale lor (stiu ca imi doream ca naruto sa fie cu hinata si sakura cu sasuke). Era pe atunci si bakugan si pikachu, regele șaman. Trecând peste, prin liceu, random, am ajuns sa discut cu cineva despre desenele copilăriei și am mentionat si de Naruto. Persoana respectivă îmi aduc aminte cum a început să râdă deoarece am rămas doar la ideea de ei mici si enervanti, cand de fapt naruto s-a continuat cu naruto shippuden, ba chiar a aparut si ova ul pentru boruto...am fost dată peste cap, tot ce aveam in minte era "sakura si sasuke au un copil? La fel si naruto cu hinata??? Marele razboi? Ceee?" Da ...😂😂 și uite așa m-am reapucat de el si am privit toate episoadele in 3 luni dacă mai țin bine minte. Oricum, după aceea mă apucase febra anime urilor și am găsit altele și altele si bam. Am facut o pauza cam de 3 ani, in care m-am orientat pe k si c drame :)) (130 la purtător). Anime uri nu stiu numărul total, dar am cont pe anime list si animekage, acolo imi tin evidența.
Citesc si webtoon uri in aplicatie (webtoon), manga am citit cand eram in febra naruto, dar si ceva din Attack on Titen pentru ca nu era aparut sezonul 3 (la care am si rămas acum).
Imi place mult să citesc!! Cred că prima carte care m-a prins a fost "Singur pe lume",prin clasele primare, după care mama imi împrumuta diferite carti de la bibliotecă de toate genurile, dupa care am crescut si am devenit eu "de-a casei", până să se nască in mine dorinta de a le și deține, haha. Prima serie citită (care inca se afla in top) este "Instrumente Mortale", bine si cam toate de la Cassandra Clare, dar na, nu se putea altfel. Imi plac muult cărțile clasice (Jane Eyre, Poveste despre doua orase, Mandrie si Prejudecata), dar am un raft dedicat si autorilor asiatici (Anchee Min, Mo Yan, Yasushi Inoue, Yasunari Kawabata etc). Cărți fantasy, psihologice, de dezvoltare personala, cărți istorice (Romanovii, Drumul Matasii), carti YA (sunt de prin liceu de la clubul de lectură, dar nu pot spune ca nu am contribuit si separat la raftul respectiv), off, cate si mai cate (plus pdf uri unde nu le mai stiu numarul).
Pe parte de muzică ascult orice îmi încălzește inima si imi indulceste auzul, de la muzica clasica, simfonica, jazz, până la soft rock, nightcore, pop, trap, kpop (astea trei mai mult pentru momentele mele de dans prin camera, ceva exercitii), apoi muzica din perioada anilor '50, '60, oh...o iubesc (Frank  Sinatra, Elvis Presley, Aretha Franklin, Paul Anka, Dean Martin, Connie Francis, Etta James, The Beatles etc.)
Alte pasiuni includ pianul (chit ca nu am luat vreodată cursuri), am inceput sa cânt la un așa zis pian prin "tastatură", pe laptop (minunatul site ~my virtual piano). Când am primit pianul fizic, mi-am tradus melodiile pe care obișnuiam sa le cânt pe taste, pe clape (a durat o grămadă, dar asta e, nu stiam notele muzicale) si deci am ajuns să imi cânt melodiile preferate (inclusiv unele opening uri de la naruto😂).
Pictatul. Iubesc tablourile peisagistice, florale, paduri, ape, apusuri, rasarituri etc. Nu am mai pictat ceva de foarte mult timp, dar asta pentru ca nu am mai simtit). Despre dans am pomenit, pasiunea pentru istoria Asiei (acum invat singura chineza si ma bucur de evolutie, sper sa mă și țin de ea până la final). Ah si pufuletii, plusurile, somnul, natura, muntele, noaptea, bicicleta, patinajul, baletul, gimnastica (nu practic asa ceva, dar imi place să mai urmăresc competițiile), de m i a uând si voleiul (deși in cei 12 ani de școală a fost cel mai traumatizant sport pentru mine, dupa ce am terminat haikyuu parcă am văzut cu alti ochi sportul si am inceput sa ma uit pe la cateva competiții, ironic).
Imi plac foarte mult oamenii deschiși, cu care poți să te simți in largul tău, cu care poti face schimb de perceptii, gânduri. Sunt destul de open la rându- mi, deși uneori fluctuez intre extrovert și introvert (dar pentru cunoscători sunt activist ENFP-T). Citesc puțin și în tarot (dar credeți-ma, totul a inceput de cand eram la matusa prin USA si am vrut sa cumpar un pachet de pe amazon căci, de ce sa nu) și imi place foarte mult si analiza comportamentala, gesturi, mimica, voce, tot, până la urmă, felul în care transmitem o informație este crucial și mi se pare interesant.  
Cam atat despre mine :))
Am scris destul de mult și îmi pare rău dacă am deranjat în vreun fel, asta sunt eu și imi pare bine de cunoștințaaaaaa!!!!!🤗❤
P. S. Imi pare rău pentru unele repetii fără rost, greșeli ortografice sau ce mai descoperiti, dar eram super dornica sa ma inscriu aici (si asta era una dintre reguli, nu? O "mica" prezentare) 😂
Xoxo
~Ale

Miauti și Florentina apreciază acest mesaj

Miauti
Miauti
㊙️ Administrator
㊙️ Administrator
Inscris : 08/01/2009
Nr. Mesaje : 978
https://miauti.blogspot.com/

Hyellow there ^-^ Empty Re: Hyellow there ^-^

25.04.21 13:37
Salutare si bine ai venit pe simplul si inegalabilul forum , care bate vantul din cand in cand. Oricum imi face placere ca te ai inscris pe acest forum care dorese sa fie ceva simplu si de discutii combinate . Adica ce am putea invata din anime / manga , se doreste un fel de o analiza psihologica.

Nu esti obligata sa postezi tot timpul , iar daca postezi e bine sa spui ceaa ce ai inteles / gandesti.

Intrebari nu am, deoarece am vazut descriierea ta completa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

MíngYì apreciază acest mesaj

Mina Tepes
Mina Tepes
❌ Membru III
❌ Membru III
Inscris : 10/08/2020
Nr. Mesaje : 82
https://linktr.ee/Miauti

25.04.21 22:36
Buna ! Woaw cata descriere !
Sa ai sedere placuta pe acest forum mic . Nu uita sa cisesti regulile, nu sunt asa importante :))

Miauti și MíngYì apreciază acest mesaj

Florentina
Florentina
⚔️ Mod Global
⚔️ Mod Global
Inscris : 15/12/2020
Nr. Mesaje : 168
https://www.instagram.com/florentina_nibb/

01.05.21 7:52
Cea mai lunga prezentare pe care am citit-o vreodata ac
Imi place entuziasmul tau, sper sa nu iti treaca dupa ce o sa observi ca e foarte putina lume aici cd  cd  cd
Ma bucur sa te cunosc, bun venit pe forum si... trebuie sa mentionezi zodia, sa vedem daca suntem compatibili.
Hanamura
Hanamura
✨ M-IAUT
✨ M-IAUT
Inscris : 18/07/2020
Nr. Mesaje : 290
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

02.05.21 13:01
Bine ai venit alaturi de noi!
Xiphion.
Xiphion.